Ne Microsoft Ne Apple: En Değerli Firma NVIDIA Oldu

NVIDIA, uzun zamandır beklenen tarihi başarıyı elde etti ve Microsoft ile Apple’ı geçerek dünyanın en değerli firması hâline geldi. Özellikle yapay zekâ pazarındaki akıllı hamleleri ile kendisini bu teknolojiler için kullanılan donanımların bir numaralı tedarikçisi hâline getiren firma, başarılı hamlelerinin karşılığını aldı. 

NVIDIA’nın hisseleri bugün %3,2’lik bir artışla 135,21 dolar değere ulaştı. Bu da firmanın piyasa hacmini 3,326 trilyon dolar seviyesine taşıdı. Yakın zamanda da Apple’ı geçerek en değerli ikinci firma olan NVIDIA böylece tarihinde ilk defa zirveye ulaşmayı başardı. 

Bu yıl %173 değerlendi

NVIDIA hisseleri, bugünkü artışla beraber 2024 yılında %173 değer kazandı. Aynı dönemde Microsoft ise %19’luk bir büyüme yakaladı. Microsoft, Meta ve Google’ın sahibi olan Alphabet gibi firmalar da yapay zekâ araçları geliştirmek için ciddi bir çalışma gerçekleştiriyor. 

Son artışla birlikte NVIDIA’nın değeri tek bir günde 103 milyar dolar artmış oldu. Öte yandan NVIDIA’nın yakın zamanda hisselerini 1’e 10 oranda böleceği de biliniyor. Hisse bölünmelerinden sonra hisselerin değeri belirlenen oranda bölünüyor ancak yatırımcıların ellerindeki hisse sayısı artıyor. Bu hamle ile birlikte daha çok yatırımcının NVIDIA hisselerine yatırım yapabilmesi mümkün oluyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir